Tel: (01983 752955)

See The Sea From Every Tee

Related Pages

Previous Arrow2009 Competition WinnersNext Arrow

WINNERS COMPETITION FORMAT NOTES
MEN
Brandon Thompson Club Championship Medal - scratch Over 36 holes
Ryan Harmer Afton Down Cup Medal - handicap Over 36 holes - max.hcp 20
Ryan Harmer Sunday Tankard Medal - handicap Over 18 holes
Tony Black AT Smith Veterans Trophy Medal - handicap Over 36 holes
Tim Harmer & James Sanders Barton Cup BB Matchplay Summer KO
John Burke Knill Jones Cup Matchplay Summer KO - max hcp 20
Keith Wright Millway Cup Medal Summer KO - 6 best from 12
Nat Riddett & Terry Riddett Dadson Trophy Greensome Stableford Father & Son
Pete Bryan Eclectic - Summer    
Stephen Cooke Eclectic - Winter    
Steve Sargeant EGU Gold Medal    
Kev Garrett & Brandon Thompson Freshwater Bay Lifeboat Trophy American Greensomes Good Friday
Kev Garrett Jacom Trophy Matchplay Nov to March
Simon Fisher Monty Cup Par Max hcp 20
Barry Hunter, Fred Smith, Chris West & Tony Jones Open Scramble    
Dougie Weedon & John Meredith Peter Guy Memorial Greensome Medal New Years Day    
No entries Rentawelder Medal Hcp 21-28 only
       
Mike Black Seely Cup Medal Hcp 0-20 only
Gary Cooke Warren Cup Stableford 6 best from designated Stabs.
Shaun Clarke Cheverton Cup    
CHARITY CHALLENGE
George Faulkner Island Golf Centre Trophy Stableford  
Steve Sargeant & Ray Cooke Eric Riddett Bowls Pairs agg.Stableford  
Steve Sargeant, Ray Cooke, John Riddlesdell & Chris Boulter Team Trophy Agg.Stab -best 3 from 4  
Ray Cooke Over 55' Trophy Stableford  
Jan Godden Ladies Trophy Stableford  
LADIES 
Joanne Wright Ladies Championship Medal-scratch Over 36 holes
Maureen Couse Ladies Championship Medal- handicap Over 36 holes
Sue Keen & Brenda Shennan Afton Trophies Foursomes  
Ann Smith Cecil Elliott Rosebowl Medal  
Pat Long & Ruth Stockley Champagne Trophy    
Maureen Couse Coke Trophy Matchplay Summer KO
Liz Morris Dockrill Trophy Stableford  
Ann Smith Eclectic - Summer    
Gail Brown Eclectic - Winter    
Joan Martin Grannies Cup Stableford Autumn
Sue Keen Autumn Trophy Stableford Autumn
Ann Smith Medal Winners Trophy Medal  
Elaine Hunter Win Shield Medal  
Joan Martin & Claire Hearn Wheatley Foursomes Trophy Matchplay Winter
Ann Smith Woodford Cup Matchplay Summer KO
Joan Martin KW Trophy Stableford Best 6
JUNIORS
Brandon Thompson Junior Championship Medal Handicap Upper age limit 17
George Faulkner Carisbrooke Trophy Stableford Upper age limit 17
Lucy Burke Pemberton Cup Medal Upper age limit 17
Conor White Walton Colts Cup Medal Upper age limit 17
MEN & LADIES
Rick Penn Arthur Ford Quaiche Stableford  
Jim Whitehead & Nick Hallam Centenary Invitation Trophy Better Ball Stableford Member & Guest
Steven Cooke Harvey Cup Stableford Max hcp 20
Gary Cooke Jim Sleight Trophy Stableford  
Gary Cooke McCaul Cup Matchplay  
Brandon Thompson & Sammi Keen Ernies Two Ball Scramble    
Dave Wright & Dick Leppard Wight Wash Trophy Better Ball Stableford  
MIXED COMPETITIONS
Jim Whitehead & Dot Porter Harding Cup Mixed Foursomes Matchplay  
Richard Couse & Maureen Couse Presidents Salvers Mixed Greensome Format at President discretion
John Burke & Lucy Burke