Tel: (01983 752955)

See The Sea From Every Tee

Related Pages

2010 Competition Winners Next ArrowPrevious Arrow

WINNERS COMPETITION FORMAT NOTES
MEN
Brandon Thompson Club Championship Medal - scratch Over 36 holes
Ryan Harmer Afton Down Cup Medal - handicap Over 36 holes - max.hcp 20
Hugh Morrison Sunday Tankard Medal - handicap Over 18 holes
Malc Williams AT Smith Veterans Trophy Medal - handicap Over 36 holes
Graham Wells & Kevin Miles Barton Cup BB Matchplay Summer KO
George Faulkner Knill Jones Cup Matchplay Summer KO - max hcp 20
Chris Griffiths Millway Cup Medal Summer KO - 6 best from 12
Tim & Ryan Harmer Dadson Trophy Greensome Stableford Father & Son
Gary Holmes Eclectic - Summer    
Kevin Garrett Jacom Trophy Matchplay Nov to March
Stuart Morris Monty Cup Par Max hcp 20
Chris Pink, Barry Crook,                  Simon Smith, James Ebdon Open Scramble 4 Ball Scramble  
Robbie & George Faulkner Peter Guy Memorial Greensome Medal New Years Day    
James Ebdon Rentawelder Medal Hcp 21-28 only
Mike Black Seely Cup Medal Hcp 0-20 only
Kasey Tuckey Warren Cup Stableford 6 best from designated Stabs.
Mike Black Cheverton Cup Medal Max hcp 20
CHARITY CHALLENGE
Steve Sargeant Island Golf Centre Trophy Stableford  
Steve Sargeant & Ray Cooke Eric Riddett Bowls Pairs agg.Stableford  
Stuart Morris, Simon Fisher,                          James Sanders, Cliff Sanders Team Trophy Agg.Stab -best 3 from 4  
Miles Oldershaw Over 55' Trophy Stableford  
Lucy Burke Ladies Trophy Stableford  
LADIES 
Joanne Wright Ladies Championship Medal-scratch Over 36 holes
Ruth Stockley Ladies Championship Medal- handicap Over 36 holes
Joanne Wright & Irene Mace Afton Trophies Foursomes  
Maureen Couse Cecil Elliott Rosebowl Medal  
Elaine Hunter & Claire Hearn Champagne Trophy    
Jan Smith Coke Trophy Matchplay Summer KO
Ruth Stockley Dockrill Trophy Stableford  
Elaine Hunter   Eclectic - Summer    
Elaine Hunter   Eclectic - Winter    
Did not play Grannies Cup Stableford Autumn
Did not play Autumn Trophy Stableford Autumn
Elaine Hunter Medal Winners Trophy Medal  
Ash Coke Win Shield Medal  
Sue Keen & Wendy Martin Wheatley Foursomes Trophy Matchplay Winter
Sue Keen   Woodford Cup Matchplay Summer KO
  KW Trophy Stableford Best 6
JUNIORS
Brandon Thompson Junior Championship Medal Handicap Under 18 on Ist January
Steven Cooke Carisbrooke Trophy Stableford Under 18 on Ist January
Steven Cooke Pemberton Cup Medal Under 18 on Ist January
Conor White Walton Colts Cup Medal Under 18 on Ist January
OPEN TO ALL MEMBERS
James Ebdon Arthur Ford Quaiche Stableford  
Did not play Centenary Invitation Trophy Better Ball Stableford Member & Guest
Tim Harmer Harvey Cup Stableford Max hcp 20
Kasey Tuckey Jim Sleight Trophy Stableford  
George Faulkner McCaul Cup Matchplay  
Steven Cooke & James Brett Ernies Two Ball Scramble    
Robbie & George Faulkner Wight Wash Trophy Better Ball Stableford  
Bill Hinchen & Kevin Garrett Freshwater Lifeboat Trophy Ammerican Greensomes  
Richard Frost, Dave Morey,            Jack Ince Trafalgar Scramble 3 Ball Scramble  
MIXED COMPETITIONS
Tony & Sue Keen Harding Cup Mixed Foursomes Matchplay  
Barry & Elaine Hunter Presidents Salvers Mixed Greensome Format at President discretion
Chris Tansley & Paula Burke Nerissa Groombridge Mem. Mixed Greensome  
VETERANS & LADIES
John Hill Percy Newbury Cup Stableford Holes 1-16
VETERANS
Peter Scott Mike Breakspere Memorial Stableford Full hcp
Dennis Smith Ron Long Trophy    
Mike Dent (Ryde)